5. LOKALNA KRETYNKA

Odcinek piąty, „Lokalna Kretynka” i jest odpowiedzią na spektakl „Legalna blondynka”. Jego prapremiera rozpoczęła 40. Krakowskie Reminiscencje Teatralne.

To teatralna satyra na bieżącą kondycję sztuki i społeczeństwa. Noce Waniliowych Myszy po raz kolejny zabiorą głos w dyskusji – tym razem w sprawach związanych bezpośrednio z tematami, jakie poruszała 40. edycja Reminiscencji. Fabuła, choć iskrzy się dowcipem, jest na tyle szokująca, że gwałtownie zmusza widza do refleksji. Ten odcinek to petarda! Plejada barwnych postaci wykreowanych przez krakowskich aktorów głowi się nad naturą tego, co płynie do nas ze świata kultury, który… jest też przecież światem pieniądza. Czy zjawisko offu wiąże się z tanimi kosztami, minimalizmem i snobizmem awangardy? Czy zamiast tego może w kameralnych annałach kultury miejsce jest dla wydarzeń finansowanych przez ogromne pieniądze, pewniaków przyciągających widownię i rozrywki nęcącej tłumy swoim wydmuszkowym sztafażem… Czy ekipie Teatru Barakah uda się odkopać perły rzucone przed wieprze? Czy istotnie „pozory mylą”? A przede wszystkim: kto wygra w naszym castingu prestiżową rolę Lokalnej Kretynki?

Noce Waniliowych Myszy to spektakle z elementami kabaretu. Artyści Teatru Barakah komentują wydarzenia z rzeczywistości zarówno lokalnej, jak i tej dalszej – krajowej a nawet międzynarodowej. Słowem, gestem i dźwiękiem drwią ze świata kultury, polityki, religii oraz relacji damsko-męskich. Tytuł „Noce Waniliowych Myszy” został zaczerpnięty z jednego z wierszy amerykańskiego pisarza i poety Charlesa Bukowskiego, zamieszczonego w tomie o tym samym tytule wydanym w 2014 roku nakładem Noir Sur Blanc.

autorzy: Dawid Barański, Amadou Guindo, Grzegorz Like
reżyseria: Ana Nowicka
muzyka: Daniel Malchar
scenografia: Monika Kufel
choreografia: Jan Lorys
multimedia: Paweł Penarski
obsada: Lidia Bogaczówna, Ewa Breguła, Dominika Guzek, Karolina Kazoń, Monika Kufel, Martyna Krzysztofik, Ana Nowicka, Ewelina Przybyła, Zuzanna Skolias, Krzysztof Bochenek, Bartosz Buława, Szymon Grzybek, Karol Kossakowski
muzyka na żywo: Daniel Malchar, Kamil Malchar, Karol Kossakowski, Magda Brudzińska

Data premiery: 12 X 2015
Czas trwania: 90 min.

Zdjęcia

foto by Kubic i Tryboń

Filmy

Recenzje

Plakat

myszy LOKALNA KRETYNKA