Szyc

 

„Siedemdziesiąt pięć funtów za kilo szynki. To się skończy tak, że usmażę własną dupę, taniej będzie i przynajmniej będę wiedziała, co jem.”

„Szyc” to pierwsza w krakowskim Teatrze BARAKAH i jedna z pierwszych wystawionych w Polsce sztuka Hanocha Levina. Wielokrotnie nagradzana na festiwalach teatralnych (za reżyserię, aktorstwo, muzykę i w kategorii najlepszy spektakl) i doceniana w licznych recenzjach współczesna groteska, przeplatana songami znanej polskiej wokalistki, Renaty Przemyk, potrafi śmieszyć i bawić, ale także wzbudzać przerażający niepokój. Potrafi również z powodzeniem w levinowskim stylu żonglować stereotypami i ludzkimi charakterami oraz z tematów, na poły osadzonych w miejscu i czasie, czynić historię uniwersalną. W domu rodziny Szyców znajduje się stół, matka, ojciec, córka oraz wieczne „coś nie tak”. Aplikujący na zięcia nie ma szans na dostanie niczego za darmo bo w tym świecie niczego za darmo po prostu nie ma.

“Shitz” is a modern grotesque play combined with music by Polish rock singer Renata Przemyk. Praised for its direction, original music and actors’ performance, this award-winning piece offers entertainment and laughs, but more often the audience will experience a puzzling unease… “Shitz” is one of two Hanoch Levin’s plays presented at BARAKAH Theatre (the other being “Queen of a Bathtub”). Levin successfully plays with stereotypes. For Szyc’s Jewish family, people are merchandise defined by their value, and giving their daughter in marriage reminds of a recurring motive: trading meat. Even the classic conflict between the young and the old does not revolve here around ideals or virtues, but wealth and power. In our time of addiction to consumerism, art acquires a new dimension and further meanings.

autor: Hanoch Levin / tłumaczenie: Michał Sobelman
reżyseria: Ana Nowicka
muzyka: Renata Przemyk
kostiumy: Monika Kufel
choreografia: Iwona Olszowska
realizacja, produkcja muzyczna: Piotr „Lala” Lewicki
obsada: Lidia Bogaczówna, Monika Kufel, Karol Śmiałek, Paweł Sanakiewicz

Data premiery: 18 VI 2010
Czas trwania: 90 minut

Zdjęcia

fot. Bartosz Tryboń

fot. Piotr Kubic

Recenzje

Nagrody

– Nagroda „Złoty Miedziak” za muzykę dla Renaty Przemyk na XIII Polkowickich Dniach Teatru (2011)
– Nagroda w wysokości 10 000 zł na I Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym „Pierwszy Kontakt” w Toruniu (2011)
– Nagroda za reżyserię dla Any Nowickiej na I Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym „Pierwszy Kontakt” w Toruniu (2011)
– Nagroda aktorska dla Karola Śmiałka za rolę Czerhesa na XL Jeleniogórskich Spotkaniach Teatralnych (2010)

Plakat


Teatr Barakah - Szyc (.plakat)

Filmy