O Teatrze

Teatr BARAKAH został założony w 2004 roku przez absolwentkę krakowskiej PWST, reżysera i aktorkę Anę Nowicką oraz absolwentkę wrocławskiej PWST aktorkę, scenografa i kostiumografa Monikę Kufel. Od tego roku nieprzerwanie działa pod ich dyrekcją na krakowskim Kazimierzu. W 2007 roku na rzecz teatru została powołana fundacja non-profit pod nazwą Fundacja Dziesięciu Talentów, dzięki której z powodzeniem zrealizowanych zostało kilkadziesiąt projektów w ramach konkursów ofert ogłoszonych przez MKiDN, Urząd Miasta Krakowa, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Narodowe Centrum Kultury i Instytut Muzyki i Tańca. Od roku 2013 siedziba BARAKAH znajduje się przy ulicy Paulińskiej 28 w przestrzeni będącej przed II wojną światową Nową Mykwą żydowską, zwaną także „Łaźnią Ludową Rytualną”. Z tych czasów na ścianach sali teatralnej zachowały się zabytkowe holenderskie kafle. W czasie II wojny światowej przy Paulińskiej 28 mieściła się tajna montowania granatów AK. Po wojnie były tu magazyny, a od lat 90. miejsce to związanę jest z kulturą.

Przez kilkanaście lat działalności w Teatrze BARAKAH zostało wyprodukowanych kilkadziesiąt spektakli z udziałem aktorów na codzień występujących na scenach największych teatrów w Krakowie i Polsce. Większość z nich to spektakle prapremierowe współczesnych sztuk teatralnych, przeznaczone dla widzów powyżej 16. roku życia. Wiele spektakli Teatru Barakah zapraszanych było i jest na polskie i międzynarodowe festiwale teatralne, co zaowocowało wieloma świetnymi recenzjami (przykładem choćby zachwyt rosyjskiej recenzentki nad „Jednorękim ze Spokane” na II Międzynarodowym Festiwalu Martina McDonagha w Permie) oraz kilkudziesięcioma nagrodami. W 2012 Teatr BARAKAH został uhonorowany prestiżową nagrodą im. Leona Schillera za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru, przyznaną przez Związek Artystów Scen Polskich.

Ana Nowicka i Monika Kufel zaprosiły do współpracy, nie tylko do BARAKAH, ale również jako dyrektorki Krakowskich Reminiscencji Teatralnych kilkuset artystów, wśród których są: Jacek Braciak, Remigiusz Brzyk, Ariel Doron, Katarzyna Herman, Marcin Hycnar, Miho Iwata, Marek Kalita, Youko Kaseki, Mirosław Kocur, Józef Opalski, Łukasz Orbitowski, Piotr Polak, Aleksandra Popławska, Renata Przemyk, Karol Radziszewski, Isabelle Schad, Michał Sitarski, Ziemowit Szczerek, Stanisław Tym, Sam Alty, Shai Dayan, Domowe Melodie, Klezmafour, L.U.C. Rostkowski, Mariusz Lubomski, Maja Kleszcz, Organek, Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, Romatic Fellas, Shofar (Mikołaj Trzaska, Raphael Rogiński, Macio Moretti), Komuna Warszawa, Teatr IMKA, Teatr Wierszalin, Puppet Cinema z Izraela, Tricklock Company z USA, Pablito No Clavó Nada z Argentyny.

W 2016 roku w Teatrze BARAKAH odbyło się 345 wydarzeń kulturalnych, co stanowi ilościowy fenomen na mapie kulturalnej Polski. Część tych wydarzeń odbywa się w przestrzeni klubokawiarni artystycznej ArtCafe Barakah, znajdującej się przy teatrze. Tam mają miejsce koncerty, imprezy muzyczne, pokazy filmowe, wystawy malarskie, graficzne i fotograficzne oraz spotkania literackie . Dowodem sprawnej działalności Teatru Barakah jest przyznanie nam przez kilkadziesiąt tysięcy internautów miana „Best Place” w Krakowie za rok 2016 w plebiscycie jednego z portali internetowych.

Istnieje możliwość wsparcia Teatru BARAKAH poprzez wpłatę darowizny na konto Fundacji Dziesięciu Talentów na rzecz Teatru BARAKAH. Dziękujemy.