Hotel Kijów
Spektakl jest pracą studentów i absolwentów krakowskiej PWST w ramach Sceny Eksperymentalnej Teatru BARAKAH.
„Protestsong” to tekst, który powstał w ramach zajęć z dramaturgii z prof. Olgą Katafiasz. Tekst jest kompilacją fragmentów współczesnych ukraińskich powieści i esejów (“Moscoviady” i “Diabeł tkwi w serze” J.Andruchowycza, “Niezwykłych” i “Z tego można by zrobić kilka opowieści” T.Prochaśki, “Depeche Mode” S.Żadana oraz “Siomgi” S.Andruchowycz). Wątki z powieści zaadaptowano w historię o ukraińskich twórcach, którzy zaproszeni do hotelu – domu pracy twórczej w podziemiach Kijowa przez tajemniczego mecenasa, muszą zmierzyć się z tym, co oznacza wolność i potrzeba tworzenia. W podziemnym hotelu są bezpieczni, oddzieleni od tego, co dzieje się aktualnie na Ukrainie (sytuacja zaczyna się zimą, w okolicach wydarzeń na Majdanie). Jednak to bezpieczne schronienie może oznaczać pułapkę – próbę przejęcia kontroli nad ich twórczością. Jest to zarówno wypowiedź na temat tego, co dzieje się obecnie na Ukrainie, jak i uniwersalna opowieść o konieczności wypowiadania własnej opinii niezależnie od warunków.
Na początku października, w ramach egzaminu z dramaturgii odbyło się w Teatrze BARAKAH czytanie tekstu „Protestsong”. Dzięki temu okazało się, że jest to bardzo dobry materiał na spektakl. Na Forum Młodej Reżyserii Judyta Berłowska otrzymała główną nagrodę za spektakl „Bez ojcowizny”, dzięki czemu zespół mógł rozpocząć pracę nad spektaklem w Teatrze Barakah. Projekt cieszy się dużym wsparciem ukraińskich autorów, tłumaczy oraz pedagogów PWST Kraków.
scenariusz powstał na podstawie: „Moscoviady” Jurija Andruchowycza (tłum. Przemysław Tomanek), „Diabeł tkwi w serze” Jurija Andruchowycza (tłum. Katarzyna Kotyńska, Renata Rusnak, Ola Hnatiuk), „Niezwykli” Tarasa Prochaśki (tłum. Renata Rusnak), „Z tego można by zrobić kilka opowieści” Tarasa Prochaśki (tłum. Renata Rusnak), „Depeche Mode” Serhija Żadana (tłum. Michał Petryk), „Siomga” Sofii Andruchowycz (tłum. Michał Petryk); wszystkie książki zostały wydane przez Wydawnictwo Czarne
reżyseria: Judyta Berłowska
adaptacja: Judyta Berłowska, Mariusz Babicki
scenografia: Katarzyna Załęcka
muzyka: Dawid Rudnicki
obsada: Aga Bielecka, Katarzyna Osipuk, Mateusz Trembaczowski, Mateusz Mirek, Karol Kossakowski, Mateusz Kwiecień
premiera: 7 lutego 2015
