CUKRY

 

CUKRY to projekt muzyczny, który powstał w 2017 roku w małej kuchni w Warszawie przy białym stole. Cukry w warstwie muzycznej nawiązują do harmonii tradycyjnych, polskiego psycho-rapu lat 90., idąc w stronę transowych elektronicznych brzmień. Poruszają się w przestrzeniach wiejsko-miejskich, poetycko-rapowy sposób śpiewania równoważą z melodiami brzmiącymi delikatnie i subtelnie. Altówka i perkusjonalia, gęsta muza z ciszą i miękkością, elektronika, która dopełnia atmosferę muzyczną, oraz symboliczny formalny ruch z momentami performatywnymi.

Cukry to trzy pyskate białe wokale, prowadzone głównie, choć nie tylko, jednogłosowo – tak, jak kiedyś śpiewano polskie pieśni tradycyjne. Dziewczyny świadomie odchodzą od śpiewania wielogłosem, by odnaleźć siłę wypowiedzi w jednej wspólnej linii melodycznej, prowadzonej w niezwykle dopracowany, detaliczny sposób. Ostro wyszczekane teksty dotykają tego, co wyparte i zapomniane, odczuwane, a dobrze znane.

Obecny materiał muzyczny Cukrów to artystyczna wizja trzech dziewczyn wychowanych na wiejsko-miejskich podwórkach przełomu lat 80. i 90. Wyjmują z siebie treści i razem je oglądają, słuchając przy tym współczesnej poezji. Istotną częścią materiału tekstowego jest poezja Joanny Oparek i tom „Czerwie” oraz poezja Justyny Bargielskiej. Przykładają fragmenty poezji do swojej muzyki, dając i poezji, i muzyce nowe zespolenia i kolejne wymiary. Jest tu dziecięcość, poczucie wykluczenia z grupy, smutek i lekkość, złość i okrutna historia, zabawa i gra, to, co minęło i co stracone bezpowrotnie.

W lipcu 2020 r. poznański Generator Malta zaprosił Cukry do stworzenia protest songu dla 30. edycji Festiwalu Malta. Utwór „Woda jest Tobą” dostępny jest z teledyskiem w reżyserii Marii Ornaf i zdjęciami Zuzanny Zachary-Hassairi. Reżyserka zwyciężyła z nim w Konkursie „Wirtualna Wystawa na Famie” podczas Festiwalu Fama 2020.

W styczniu 2022 r. Cukry wraz z Piotrem Korzeniakiem otrzymali pierwszą Nagrodę za Muzykę do spektaklu „Inni Ludzie” w krakowskim Teatrze Barakah w reż. Macieja Gorczyńskiego w 27. Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

W marcu 2022 r. ukaże się oficjalny singiel zespołu pt. „Julka”, promujący nadchodzącą EPKĘ.

SKŁAD: Karolina Głogowska – wokal, altówka, Agnieszka Kocińska – wokal, perkusjonalia, bęben marszowy, Lena Witkowska – wokal, ukulele basowe, Tomasz Wajs – perkusja, elektronika

Skip to content