UWAGA! STREFA LGBT / DEBATA VI – „DRAG QUEENS”

 

Jest do szósta debata z cyklu siedmiu, które odbywają się w ramach projektu UWAGA! Strefa LGBT. Tematy pozostałych to: sytuacja prawna osób LGBTIQ w Polsce; rodzice LGBTIQ, LGBTIQ na prowincji, sztuka LGBT, LGBTIQ a kościół; przeciwdziałanie homofobii.

Eksperci:

Sebastian Żaba – student Kulturoznawstwa i wiedzy o mediach na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie. W 2020 roku uzyskał tytuł licencjata i podjął studia magisterskie na tym samym kierunku i uczelni, ze specjalnością Coach medialny. Od początku studiów należy do Studenckiego Koła Naukowego „COOLturoznawcy”, a od 2019 roku jest jego przewodniczącym. W latach akademickich 2018/2019, 2019/2020 i 2020/2021 został wyróżniony stypendium rektora dla najlepszych studentów. Obecnie jest w trakcie pisania pracy magisterskiej związanej z tematyką drag queen. Pracuje w biurze organizacji widowni Teatru BARAKAH w Krakowie.

Dr hab. Magdalena Stoch – wykładowczyni na kierunku Kulturoznawstwo i wiedza o mediach w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Członkini grupy nieformalnej Ulica Siostrzana. W swojej pracy zawodowej przygląda się sposobom wdrażania rozwiązań antydyskryminacyjnych na uczelniach, recepcji tekstów kultury w różnych grupach społecznych oraz współczesnym dyskursom medialnym. Wielokrotnie współorganizowała festiwal „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie” (edycja krakowska) oraz cykliczne wydarzenie Feministyczna Akcja Letnia.

Lady Brigitte – łódzka drag queen, występująca na scenie od 1998 roku. Oprócz kariery solowej od 2008 roku występuje w grupie „Gotowe na Wszystko” (m.in. z drag queen: Aneeda Man Daruna, Żaklina, Lady Vee), a od 2009 roku występowała również w duecie Siostrzyczki Jednojajowe wraz z siostrą sceniczną drag queen Kim Lee. Czołowa polska drag queen. Na szczególną uwagę zasługuje jej profesjonalizm w doborze repertuaru, choreografia oraz pomysłowe stroje. Lady Brigitte nie parodiuje żadnych artystek i – jak przystało na prawdziwą drag queen – jest parodią wszystkich kobiet. W jednym wejściu jest wieśniaczką obierającą ziemniaki, a za chwilę wielką damą z piórami i świecącymi dodatkami. Zaletą w jej występach jest kabaretowy charakter widowiska i dbałość o dobrą zabawę publiczności.

Wstęp jest darmowy. Debata będzie też transmitowana w Internecie na profilu Teatru BARAKAH.

Wydarzenie wpisuje się w inicjatywę „Maj Równości” organizowaną przez Miasto Kraków.

Wydarzenie odbywa się ramach projektu „Teatr BARAKAH – teatr równości”.

Skip to content