Ekspedycja: Emil

Ekspedycja: Emil | Kolektyw Pokój Krakowski: Anna Zielińska, Bartosz Korcz, Brian Voyche, Filip Figiel

Jest we mnie uczucie, którego nigdy nie uda mi się nazwać w satysfakcjonujący, trafny sposób. Wiem tylko, że gdyby ze mnie wyszło, miałoby na sobie czerwony kubraczek i przedstawiło się jako Emil.

„Ekspedycja: Emil” to kolejna z badawczych wypraw Pokoju Krakowskiego. W pierwszej ekspedycji eksplorowaliśmy kosmos – ten daleki i ten prywatny. Stawialiśmy między innymi pytania o granice naszych – ludzkich, naszych – osobistych i naszych – jako kolektywu możliwości. Eksplorowaliśmy właściwości ekspedycji. Badaliśmy cechy twórczości.

Wystawa „Ekspedycja: Emil” jest kolejnym etapem tego programu badawczego. Tym razem nasze działania skupiają się wokół jednego bohatera. — Emil lubi odkrywać nowe światy i w każdym z nich przyjmuje formę najbardziej adekwatną. Sam pewnie nazwałby to poszukiwaniem swojego miejsca, ale to nieprawda, bo Emil wcale nie chce mieć miejsca. Emil chce znaleźć samego siebie, bo zupełnie nie wie czym jest. Nie potrafi się zdecydować co go cieszy, a co smuci. Nie wie co go fascynuje, a co go odrzuca. Nie rozumie otaczającego go świata, a swoją niewiedzę chowa pod nadmierną ciekawością. Emil wszystkiego się trochę boi, ale on chyba lubi się bać, bo nie ma odwagi przyznać się do swojej odwagi. Emil chciałby być wszystkim, a spośród wszystkiego najbardziej chciałby wiedzieć jak to jest nie być – tłumaczy Anna Zielińska.

Poza pracami Anny Zielińskiej (malarstwo, grafika, rzeźba, techniki mieszane) na wystawie będzie można zobaczyć fotografie Bartosza Korcza. W trakcie wernisażu odbędzie się działanie performatywnopodobne, w trakcie którego członkowie Pokoju Krakowskiego oddadzą się improwizacji muzycznej. W tej roli Brian Voyche i Filip Figiel (syntezatory) oraz Bartosz Korcz (magnetofony szpulowe). Eksperymentalne trio wykorzystując między innymi archiwalne ścinki i dźwięki zarejestrowane w przestrzeni Teatru BARAKAH wejdzie w dialog z pracami wizualnymi Zielińskiej i Korcza, tworząc jedyny w swoim rodzaju dźwiękowy pejzaż.

Zapraszamy na ekspedycję!

O twórcach:

Pokój Krakowski – krakowski kolektyw artystyczny założony w 2021 roku przez Briana Voyche, Bartosza Korcza i Annę Zielińską. Niedługo później do grupy dołączył Filip Figiel.

Twórczość Pokoju Krakowskiego ma charakter laboratoryjny i eksperymentalny. Twórcy są otwarci na wpływ przypadku, objawień, chaosu, siły wyższej, wielkiej nieprzewidywalności, impulsu, wizji.

Członkowie Pokoju Krakowskiego wierzą w ideę self-publishingu i samowystarczalności. Czerpią pełnymi garściami z techniki analogowej, ale nie ograniczają się tylko do niej.

Po krótkiej przerwie w działalności publicznej, Pokój Krakowski wychodzi z laboratorium z najnowszymi wynikami badań.

Instagram

Skip to content