Jeszcze Polska nie zginęła

Zapraszamy na uroczystość chwalebnego zjednoczenia Polskiej Rzeczpospolitej Żydowskiej! Dołącz do nas, aby poprzez śpiewy, tańce, i płomienne mowy powitać jutrzenkę Nowej Żydowskiej Polski. Ceremonię poprowadzą polscy Żydzi, Dorota Abbe, urodzona w Polsce
i Michael Rubenfeld, pochodzący z Ameryki Północnej. W trakcie gali będziemy wprowadzać naszych gości w tajniki języka jidysz, który odtąd stanie się nowym urzędowym językiem w Polsce.

„Jeszcze Polska nie zginęła” to prześmiewcza, futurystyczna wizja polskiej rzeczywistości, w której władzę przejęli Żydzi, zmieniając strukturę państwa i dotychczasowy ład społeczny. Przy pomocy performance’u i satyry przeniesiemy widzów do alternatywnego świata i odpowiemy na pytanie – co by było, gdyby…

Pokaz jest prowokacją, która, mamy nadzieję, zachęci do głębszej refleksji. Odwołamy się w niej do antysemickiej retoryki, nadal niestety pokutującej nad Wisłą, ucieleśniającej największy koszmar rzekomych Prawdziwych Polaków. Uważają oni, że upominając się o swoje utracone mienie, Żydzi dokonują kolejnego rozbioru Polski.

Chcemy spojrzeć na polsko-żydowskie relacje, które wciąż generują wiele emocji, z zupełnie innego kąta i nadać temu spojrzeniu nieco innej, komicznej perspektywy.

Czytanie performatywne Doroty Abbe będzie kontynuacją eksploracji tematu związanego z „pamięcią”, która początek miała w spektaklu pt. „Tutaj, czyli gdzie? Rzecz o (nie)pamięci” autorstwa Mikołaja Grynberga w reżyserii Doroty Abbe i Piotra Dąbrowskiego. Spektakl pt. „Tutaj, czyli gdzie? Rzecz o (nie)pamięci” otrzymał wyróżnienie za koncepcję spektaklu i role aktorskie podczas 28. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w 2022 roku.

Dla Michaela „Jeszcze Polska nie zginęła” to kontynuacja wątków, które poruszał w autorskim spektaklu „We keep coming back” oraz w „Alte hajm”, którego był współautorem wraz z Marcinem Wierzchowskim. „Alte hajm” znalazł się w finale Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, gdzie aktorzy zdobyli nagrodę zespołową. Michael Rubenfeld i Marcin Wierzchowski otrzymali również za „Alte hajm” nagrodę specjalną na festiwalu Boska Komedia w Krakowie.

tekst: Michael Rubenfeld, Dorota Abbe
reżyseria: Michael Rubenfeld, Dorota Abbe
muzyka: Krzysztof Kaliski
tłumaczenie tekstów piosenek na jidysz: Philip Schwartz
obsada: Dorota Abbe, Maja Polka, Michael Rubenfeld
udział w nagraniach: Małgorzata Łodej-Stachowiak, Oliwia Nazimek, Andrzej Niemyt, Paweł Hadyński, Piotr Dąbrowski, Konrad Cichoń
gość specjalny(video): Maciej Stuhr
video: Łukasz Gajdek
partnerzy projektu: Festivalt, Fundacja Na Marginesie
projekt dofinansowuje: Asylum Arts

Skip to content