Nie powinniśmy się wstydzić nawet swojej śmieszności

Ludzie są rzeczywiście bardzo zabawni. Nadajemy wielkie znaczenie rzeczom, które tak naprawdę są mniej niż okruszkiem miotającym się w bezkresach tego dziwnego świata. Funkcjonujemy w tych śmiesznych społecznych systemach, które sami wymyśliliśmy i przeciwko którym sami też się buntujemy. Nasze relacje, związki, przyjaźnie wywołują tyle cierpień i emocji, że doprowadzają niektórych do szaleństwa. A przecież to wszystko jest takie malutkie…

Gdy sobie o tym przypomnimy, może się nawet jakoś głupio zrobić, że tak intensywnie wpływa na nas cały ten świat, który przecież tak mało znaczy. Jednak to właśnie jest największą wartością człowieka! Nie ma znaczenia, czy nasze istnienie ma jakąś wartość czy cel, ani jak wielcy jesteśmy, bo co nam pozostaje oprócz tego malutkiego życia? Ostatecznie to, jak znaczący jest każdy najmniejszy element rzeczywistości, zależy od nas, bo nasza percepcja i odczuwanie jest jedyną rzeczą, której możemy być pewni. Właśnie ta myśl przyświeca nam w tworzeniu tych prac, zachwycamy się tą naszą dziwacznością i tym jak zabawni jesteśmy.

 

Na wystawie będą prezentowane prace studentów pierwszego roku malarstwa, scenografii i edukacji artystycznej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Autorzy: Maria Czerniecka, Antonina Kalita, Julia Matura, Mateusz Brońka, Amelia Jędrzejek.

 

Skip to content