„(Nie)bezpośrednie dokumentacje” – Mateusz Matysek

 

(Nie)bezpośrednie dokumentacje

Czym jest dokumentowanie życia społeczno-kulturowego? Czy jest czystym i obiektywnym aktem, który swoim działaniem nie wpłynie na bieg historii/herstorii? Czy raczej subiektywnym gestem, który wymyka się z sideł spod szyldu „szkiełka i oka”? A może te tezy się ze sobą łączą, tworząc hybrydyczną synergię artystycznego komentarza do otaczającego nas świata?

Wystawa (Nie)bezpośrednie dokumentacje jest zwróceniem się ku refleksji nad interpretacją naszej rzeczywistości. Ma zastanawiać, czy dany język artystyczny ma charakter bezpośredni czy niebezpośredni. Ma skłaniać do rozważań i przemyśleń, będących wynikiem zderzenia prac z kapitałem kulturowym jednostki.

(Nie)bezpośrednie dokumentacje stanowią zbiór prac artysty z ostatnich lat, który jest rezultatem dwóch technik grafiki warsztatowej – serigrafii i linorytu.

Mateusz Matysek – ur. w 1997 r., absolwent Liceum Plastycznego w Rzeszowie oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. W 2022 r. uzyskał tytuł magistra sztuk pięknych na kierunku Art & Design. Zajmuje się artystyczną grafiką cyfrową, grafiką użytkową oraz tworzeniem grafik i ilustracji w technice grafiki warsztatowej – głównie sitodruku i linorytu. W swojej twórczości artystycznej czerpie inspiracje z wydarzeń otaczającego go świata, sytuacji społecznej i kulturowej, a jego prace często stanowią artystyczny komentarz rzeczywistości. Swoje prace niejednokrotnie prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Obecnie mieszka w Krakowie, zawodowo zajmuje się tworzeniem grafiki użytkowej jako graphic designer.

Skip to content