UWAGA! STREFA LGBT / Debata V – “SZTUKA LGBT”

Jest do piąta debata z cyklu siedmiu, które odbywają się w ramach projektu UWAGA! Strefa LGBT. Tematy pozostałych to: sytuacja prawna osób LGBTIQ w Polsce; rodzice LGBTIQ, LGBTIQ na prowincji, LGBTIQ a kościół; drag queens; przeciwdziałanie homofobii.

Eksperci:

Bogusław Bachorczyk – malarz, rzeźbiarz, rysownik, twórca multimedialny, kurator wystaw. Doktor habilitowany, profesor ASP, prowadzi III Pracownię Interdyscyplinarną na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Laureat wielu nagród, Stypendysta Miasta Krakowa (za projekt „Nasz Ogródek”), otrzymał też odznaczenie Gloria Artis. Jego dzieła były prezentowane na ponad 50 wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Bunkrze Sztuki, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Fotografii w Krakowie, Galerii Zderzak w Krakowie, Galerii Atak w Warszawie, ABC Gallery w Poznaniu, Galerii ASP w Gdańsku, Galerii Labirynt w Lublinie, Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku, Muzeum Tatrzańskim w Zakopanym i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Jest autorem koncepcji i wykonawcą wieloletnich projektów twórczych, m.in. dziennika-szkicownika, projektu „Pracownia Czysta 17” i plenerowej galerii „Nasz Ogródek”. W swojej sztuce, często prezentowanej w formie instalacji z elementami performansu, łączy różne media. Do współpracy przy swoich projektach zaprasza artystów innych dziedzin: aktorów, tancerzy, poetów. Jest także ilustratorem i autorem książek artystycznych. Podejmuje kwestie spuścizny po wielkich twórcach (J. Iwaszkiewicz, W.G. Sebald, Has, A. Rodczenko, W. Niżyński, W. Hasior, Z. Ginczanka). Jego twórczość dotyczy historii i czasu, tożsamości, indywidualnego odkrywania prywatnej przeszłości. Interesuje go problematyka mechanizmów i właściwości pamięci, współczesnych definicji męskości oraz post-batalistyka. Tworzy na styku różnych mediów: malarstwa, rzeźby i fotografii, stosuje bricolage i łączenie technik rzemieślniczych z nowoczesnymi mediami.

Justyna Smagała – poetka, aktywistka na rzecz społeczności LGBT+ i praw człowieka. Obecnie studentka Wydziału Polonistyki UJ i przyszła nauczycielka języka polskiego. Jej epigramy można przeczytać na platformie emultipoetry.eu lub okazjonalnie na fasadzie przy ul. Brackiej 1 w Krakowie.

Michał Iwański – artysta, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się głównie malarstwem, site specific, ready made oraz wideo. W swojej twórczości zadaje fundamentalne pytania o sens egzystencji i posługuje się motywami znanymi mu z doświadczenia, takimi jak częsta zmiana miejsca zamieszkania czy nieheteronormatywna miłość. W czasie studiów brał udział w licznych wystawach zbiorowych. W 2018 roku był laureatem na festiwalu Młode Wilki w Szczecinie. Następnie w związku z programem “Erasmus” został zaproszony do uczelni Belas Artes w Lizbonie. W roku 2020 ukończył studia na Wydziale Malarstwa oraz obronił swój dyplom magisterski, którego wernisaż odbył się w Galerii Olympia. Odbył program stażu “Erasmus+’’ w Berlinie w studio Islandzkiego artysty Egila Sæbjörnsson.

Wstęp jest darmowy. Debata będzie też transmitowana w Internecie na profilu Teatru BARAKAH.

Skip to content