UWAGA! Strefa LGBT / Wernisaż wystawy II – „Głodny wrażeń?”
W „Okresie Głodu” (1609-1610) w angielskiej osadzie Jamestown koloniści dopuszczali się kanibalizmu. Podobnie było z pasażerami francuskiego statku Méduse, którzy przeżyli jego zatonięcie w 1816 roku. W trakcie trzynastodniowego dryfowania na prowizorycznej tratwie uciekli się do ludożerstwa. Około roku 1820 w Basutolandzie z powodu głodu miejscowe plemiona zaczęły polować na sąsiadów. Schwytanym ofiarom łamano nogi, by nie mogły uciec. W ten sposób powstało coś w rodzaju „żywej spiżarni”. Za największy przysmak uchodziły dzieci i kobiety. Wyprawa Donnera uciekła się do kanibalizmu w górach Sierra Nevada zimą 1846-1847. Podobnie zakończył się Wielki głód na Ukrainie, Hołomodor w latach 1932-1933, kiedy to doszło do przypadków kanibalizmu na masową skalę w ZSRR. Nie inaczej było podczas II wojny światowej, gdzie kanibalizm odnotowano w getcie warszawskim czy oblężonym Leningradzie.
Głód potrafi popchnąć człowieka do okrutnych czynów, które w „cywilizowanym świecie” są nie do przyjęcia. Lecz co zrobisz, gdy głód który odczuwasz jest emocjonalny i nie da się go zaspokoić kawałkiem chleba?
Czym wtedy zapchasz sobie gębę?
Kajetan von Kazanowsky (1990) – najstarszy na roku student krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Grafiki Warsztatowej, który nie lubi mówić o sobie, że jest artystą. Wykładowca rysunku oraz opiekun sesji zdjęciowych w prywatnej szkole makijażu Artystyczna Alternatywa. Współpracuje z wydawnictwem ‚piszmy po książkach’, dla którego tworzy projekty okładek lektur oraz innych publikacji. W swoich pracach porusza kwestie piękna, seksualności i cielesności bez żadnych tematów tabu.
