XI Krakowska Noc Poezji – Chochla Literacka

 

Chochla Literacka to wieczory literackie z wieloletnią tradycją. W ramach kilkudziesięciu spotkań, które dotychczas odbyły się w podziemiach TB, spotykaliśmy się już z wieloma autorami. Spotkania te charakteryzuje zwykle kabaretowy charakter i forma, którą określamy mianem „literackiego jam session”. Poza wyborem klasycznych utworów każdy uczestnik spotkania może zaprezentować także swoją autorską twórczość. Poezja łączy się u nas z dźwiękiem i obrazem, zapraszamy do współpracy wielu offowych muzyków i artystów.

Naszym głównym celem jest zniesienie granicy między sceną a widownią, ośmielenie uczestników, nie jedynie do występu, ale przede wszystkim do bycia częścią imprezy. Zależy nam na odczarowaniu stereotypu nudnego spotkania literackiego i udowodnieniu, że poezja może być dobrym pomysłem nawet na piątkowy wieczór ze znajomymi.

Ostatnie dwa lata życia literackiego w Krakowie uniemożliwiały naszym widzom gromadzenie się i wspólne przeżywanie wieczornych uniesień. Tegoroczna Noc Poezji stanie się wobec tego okazją do uroczystego powrotu jednej z ich ulubionych kazimierzowskich imprez. Oczywiście całe przedsięwzięcie zorganizowane z należytym rozmachem i… przymrużeniem oka.

Noc Poezji w naszym wykonaniu będzie specjalnym wydaniem dawnej Chochli Literackiej – widowiskiem złożonym z recytacji poezji, występów muzycznych, niedługich reinterpretacji dialogów kabaretowych, a także autorskich piosenek do tekstów wspominanych autorów. Jednocześnie nie zamierzamy rezygnować z formuły „open microphone”. Zgodnie z przyjętą lata temu zasadą, podczas wieczoru będzie czas i na niezapowiedziane występy gości.